icon of a paper next to Apply online text
open door next to gray writing "Visit"
Small icon next to white bg says "Give"

2011 College of Engineering Undergraduate Degree Recipients

Last NameFirst NameMajorHonors
Afshin Devin Ross Computer Science  
Amirkhanov Timur D. Civil Engineering  
Anderson Jackelyn Breanne Mechanical Engineering Summa Cum Laude
Anderson William Charles Computer Engineering Cum Laude
Arata Christopher F. Computer Engineering and Electrical Engineering  
Arena Christopher Anthony Computer Science Cum Laude
Aylward Mark C. Civil Engineering  
Ball Robert Kent Computer Science  
Bauer Gregory Kirk Mechanical Engineering  
Beal Jeffrey T. Mechanical Engineering Magna Cum Laude
Bisbano Jonathan M. Electrical Engineering  
Blackwell Matthew A. Civil Engineering  
Blagdon George McNeil Mechanical Engineering  
Borges Andrew James Civil Engineering  
Bosse Michael Paul Civil Engineering Cum Laude
Boucher Michael J. Computer Engineering and Electrical Engineering  
Bourgeois Jocelyn Adele Mechanical Engineering  
Bourgeois Michael Roland Electrical Engineering Cum Laude
Brasseur Kayla Marie Computer Engineering  
Broughton Warren Russell Mechanical Engineering  
Bryant Jesse E. Mechanical Engineering Cum Laude
Buckman Jason F. Electrical Engineering  
Butterfield Nathaniel Delano Mechanical Engineering Cum Laude
Bythrow Steven E. Materials - Materials Technology  
Cabral Christopher S. Civil Engineering  
Campbell Nicholas Scott Mechanical Engineering Cum Laude
Cantara Justin William Mechanical Engineering  
Caraballo Alex R. Computer Engineering  
Cardoso Shane Michael Mechanical Engineering  
Cardoza Christopher Paul Mechanical Engineering  
Cardoza Brandon Nadeau Mechanical Engineering  
Carreiro Lorie-Lyn Flor Computer Science  
Chaperon Joseph B. Civil Engineering  
Chouinard Joshua Dennis Civil Engineering  
Clarke Derek W. Mechanical Engineering Magna Cum Laude
Cleveland John Mechanical Engineering  
Clinton James M. Mechanical Engineering  
Cloutier Jenna Michelle Electrical Engineering  
Codyer Stephen Robert Mechanical Engineering  
Collins Brandon R. Computer Science  
Collins Peter Allen Computer Science Magna Cum Laude
Conley Shane William Electrical Engineering Cum Laude
Cormier Kevin J. Computer Science  
Crockett Eric William Civil Engineering  
Cushing Dennis Leo Electrical Engineering  
Dalton Matthew J. Physics  
DaSilva Patrick R. Electrical Engineering and Computer Engineering  
Davis Matthew J. Electrical Engineering Cum Laude
DeAndrade Emanuel D. Civil Engineering  
DeJesus Joan V. Mechanical Engineering  
DeSilva Andrew Alexander Computer Science  
Donahoe Eric Joseph Civil Engineering Summa Cum Laude
Driscoll Shawn Patrick Mechanical Engineering  
Drohan William Mark Electrical Engineering  
Duffy Andrew George Computer Engineering  
Ekholm Alexander Kalevi Electrical Engineering and Computer Engineering  
Elias Fady N. Mechanical Engineering  
Fam Yousri Ketchener Mechanical Engineering  
Farrar Cody J. Electrical Engineering  
Fernandes Luis B. Civil Engineering  
Fernandes Jacob Adrian Computer Engineering  
Ferreira Michael Thomas Computer Engineering  
Finn Jonathan Anthony Electrical Engineering  
Fiocchi Brett M. Civil Engineering  
Fowlks Wesley Ian Computer Science Magna Cum Laude
Furtado Jessica M. Mechanical Engineering Cum Laude
Galushka Alexander Electrical Engineering  
Ghanimat Zohra Computer Science  
Giatas Shawn Andrew Civil Engineering Magna Cum Laude
Golden Thomas Joseph Computer Science  
Goldsmith Emily Rezendes Mechanical Engineering  
Grime, Thomas L. (III) Electrical Engineering  
Gustafson Adam Christian Electrical Engineering Magna Cum Laude
Hanna Paul Civil Engineering  
Hannan Brett Michael Computer Science Cum Laude
Hazelton Timothy Joseph Physics Cum Laude
Hermida James A. Computer Engineering Cum Laude
Hill Charles Thomas Mechanical Engineering  
Hill Jodi A. Mechanical Engineering  
Houghton Adam J. Electrical Engineering  
Hubbard Tyler Physics  
Hulse Brian Timothy Computer Science  
Humphrey Dustin A. Civil Engineering Cum Laude
Kelleher Daniel Joseph Physics Cum Laude
Khoury Aziz B. Computer Science Summa Cum Laude
Khoury Tony Civil Engineering Magna Cum Laude
Knightly Connor Michael Civil Engineering Magna Cum Laude
Kyle Patrick Steven Computer Science  
L'Abbe Thomas Frederick Computer Engineering  
LaClair Joshua D. Electrical Engineering  
Larocque Aaron James Computer Science  
Laudati Hope Ann Mechanical Engineering  
Le Thien Computer Science  
Ledoux Kyle R. Mechanical Engineering  
Lemrise Jason W. Physics  
Levasseur Jacob Stephan Electrical Engineering  
Leveille Willems Civil Engineering  
Levesque Benjamin Andrew Mechanical Engineering Magna Cum Laude
Li Arturo Weichuan Computer Science  
Lopes Amy Michelle Mechanical Engineering  
Lord John Peter Materials - Materials Technology Magna Cum Laude
Louro Brian M Computer Engineering Magna Cum Laude
Makarov Dmitry Electrical Engineering Summa Cum Laude
Marceau Sterling James Civil Engineering  
Marcellus Carvens Mechanical Engineering  
Marcure Jacob T. Mechanical Engineering  
Masse Daniel W. Electrical Engineering  
Matheson Neil I. Computer Science  
McKennon Justin P. Electrical Engineering  
McLaughlin Shoh-Liam Civil Engineering Cum Laude
Medeiros Kory P. Civil Engineering  
Medeiros Charles Harry Electrical Engineering Magna Cum Laude
Mello Chad D. Mechanical Engineering  
Moger Andrew Kenneth Mechanical Engineering Cum Laude
Moran Joshua H. Electrical Engineering and Computer Engineering  
Morris Nicholas Joseph Mechanical Engineering  
Mutawakil Usman Mohammed Electrical Engineering  
Nabulsi Adam M. Civil Engineering  
Gayed Bahaa Samir Mechanical Engineering Magna Cum Laude
Norton Steven T. Civil Engineering Summa Cum Laude
Noyes Tyler Mechanical Engineering  
Nygaard Eric Larson Civil Engineering  
O'Connor Scott David Computer Science Cum Laude
Oliveira Westley Computer Science Magna Cum Laude
Oliver Aaron James Computer Engineering  
Orsini Matthew David Computer Engineering Magna Cum Laude
Ouellette Kyle J. Computer Science Cum Laude
Pacheco, Emanuel B. (Jr.) Civil Engineering  
Parsley Caitlin Boyd Mechanical Engineering Magna Cum Laude
Pascoe Michael Carlton Mechanical Engineering Cum Laude
Peery Taylor James Mechanical Engineering  
Pikor Shane J. Civil Engineering  
Pimentel Valter Computer Science  
Pineault Brendan K. Computer Engineering  
Pinheiro Christopher E. Mechanical Engineering  
Plante Jeremy M. Computer Science Summa Cum Laude
Pomerleau Bradley Michael Electrical Engineering Magna Cum Laude
Popek Patrick Joseph Computer Science  
Preston Bradley Joseph Mechanical Engineering  
Rauseo William P. Civil Engineering Magna Cum Laude
Reis Kyle Anthony Computer Science Summa Cum Laude
Rhinehart Joshua Owen Electrical Engineering  
Robidoux Michael B. Civil Engineering  
Rohr Christine Michelle Civil Engineering  
Rooney Ian Max Electrical Engineering  
Ross Christopher Carlton Materials - Materials Technology  
Roub Sheri A. Mechanical Engineering  
Roussel Michael David Civil Engineering Summa Cum Laude
Rusk Joshua Andrew Civil Engineering  
Ryan Andrew Raymond Computer Science Cum Laude
Sa Sherri Marie Mechanical Engineering Summa Cum Laude
Saleeba Zachary Stephen Samuel Louis Civil Engineering  
Santos Justin Computer Science  
Schierloh Daniel S. Civil Engineering  
Seeley Steven Daniel Computer Science Summa Cum Laude
Shannon Stephen Paul Computer Engineering  
Simakauskas, Stephen Michael (Jr.) Civil Engineering  
Sinni Jarad Civil Engineering  
Skerritt Brendon Joshua Electrical Engineering  
Sochin Joshua Louis Mechanical Engineering  
Soifert Shane Morris Electrical Engineering  
Soldat Michael J. Computer Science  
Sotera Daniel A. Electrical Engineering  
Souayah Taha Computer Science  
Sparhawk Robert John Computer Science  
Steidinger Paul Lawrence (III) Computer Science  
Sweeney Laura Jane Mechanical Engineering  
Sykes Eric Loring Computer Engineering  
Szarek Stephen W. Electrical Engineering  
Szmania Robert Philip Mechanical Engineering  
Szwaja Michael Computer Science Cum Laude
Tibbetts Paul Jeffrey (Jr.) Civil Engineering  
Tongue Kevin Andrew Civil Engineering Cum Laude
Walsh Daniel Physics Magna Cum Laude
Westgate John H. Physics  
Wikina Olivier Emmanuel Mechanical Engineering  
Willette Gary Louis Electrical Engineering Summa Cum Laude
Wu Andy Civil Engineering  
Wynott Corey Fitz Mechanical Engineering  
Yao Justin Computer Engineering and Electrical Engineering  

QuickLinks

x

+