Skip to main content.

Scholarship awardees

Congratulations to all of our scholarship recipients. To view a list of awardees by discipline, click on the accordion below. Special thanks to all of our generous donors for their continued support of our students, and to the scholarship committees as well as faculty and staff who helped plan and facilitate student success.

The College of Engineering generously awards scholarships to students based on need and merit. We invite engineering students to view our List of Scholarships and encourage you to apply based on eligibility.

"Celebrate your accomplishments with your family - your scholarship, achievements, and service to your department and our college, campus and community. Also, use this as an opportunity to thank the people in your lives who have made your achievements possible."

Jean S. VanderGheynst, Dean, College of Engineering

College of Engineering

Dr. Jean VanderGheynst, Dean

John I. Babbitt Scholarship
Recipients: Guy Caseneuve (CIS), & Thomas Dawicki (MNE)

Henry F. Cygan Scholarship
Recipient:  Tabitha Breault (MNE)

John A. Freeman Scholarship
Recipient: Madison Beaulieu (BNG)

Scott Cory Faulkner Memorial Scholarship
Recipients: Okan Canaran (BNG), Jacqueline Horgan (BNG), & Breana Thibodeaux (BNG)

Howard, Dr. W. John Engineering Scholarship
Recipient: Shane Almeida (CEN)

Everett S. Johnson Scholarship
Recipient: Yahya Khan (CIS)

Brenda Karnasiewicz-Freese Scholarship
Recipient: Breana Thibodeaux (BNG)

Keigher, Gertrude Scholarship
Recipient: Brandon Keefe (CPE/ELE)

Gene and Ruth Mogilnicki Scholarship in Engineering
Recipient: Jack McDonald (PHY)

Rego Family Scholarship Agency
Recipient: Moyosore Oluwaseun (CEN)

Andreassen, Alexander T. & Jan K. Endowed Scholarship
Recipient: Maximus Piscani-Daugherty (CEN)

Hamilton Company Charitable Foundation Scholarship
Recipient: Isabella Di Bona (ELE), & Melvin Livramento (ELE)

Nicholas L. & Ada A. Scarpitti Scholarship Fund
Recipient: Christopher Stangarone (MNE)

Robert W. Thompson Scholarship
Recipient: Baudelaire Joseph (ELE), & Jonathan Rivas Rodriguez (MNE)

Smith, Robert C. and Barbara Franconi Scholarship
Recipient: Davidson Joseph (MNE), Gabriella Monico (MNE), & Mohammed Shonar (MNE

Turbak Family Scholarship
Recipient: Jack McDonald (PHY)

Turbak Family Scholarship Agency
Recipient: Jack McDonald (PHY)

Donald Watson Scholarship
Recipients: Okan Canaran (BNG), Kyle Furtado (CIS), & Grace Pelletier (BNG)

Dean’s Scholarship
Recipient: Joshua Steakelum (ELE/CPE)

College of Engineering Student Academic Excellence Award
Recipients: William Holman (PHY)

College of Engineering Transfer Student Academic Excellence Award
Recipient: Jade Cabral (CIS)

Dean’s Scholarship
Recipient: Salvador Balkus (DSC), & Christopher Gravelle (CPE/ELE)

Bioengineering

Dr. Tracie Ferreira, Chairperson

Harold Bannister Scholarship
Recipients: Madison Beaulieu, Ava Marks, & Angus Riley

Cranston Endowment Fund Scholarship
Recipients: Lizette Fontes, & Jacqueline Horgan

Prof. Edmund J. Dupre Scholarship
Recipient: Madison Beaulieu

Faulkner, Scott C. Scholarship Agency
Recipients: Okan Canaran, Grace Pelletier, & Yousuf Shehadi

Charles W. Fifield, Jr. Co., Inc. Scholarship
Recipients: Lizette Fontes, Shannon Kennedy, & Yousuf Shehadi

Joseph W. Houth Scholarship
Recipients: Breana Thibodeaux, Hansol Tice, & Makena Wolfe

Michael and Lisa Joyce Scholarship Fund
Recipient: Breana Thibodeaux

Albert Malick Scholarship
Recipients: Breana Thibodeaux

McCoy Family Endowed Scholarship
Recipients: Shannon Kennedy, & Yousuf Shehadi

William F. Sullivan Memorial Scholarship
Recipients: Brooke DeSimone, & Makena Wolfe

Textile Veterans Association
Recipients: Arune Vickneswaran

Student Leadership Award
Recipient: Ian Sullivan

Outstanding Researcher Award
Recipient: Jaqueline Horgan

Outstanding Academic Performance Award for Freshman
Recipients: Claire Petersen, & Janicemar Rullan

Outstanding Academic Performance Award for Senior
Recipient: Haley Dupre

BNG Departmental Service Award
Recipient: Haley Dupre

Civil & Environmental Engineering

Dr. Daniel G. MacDonald, Chairperson

Bertram Berger Memorial Scholarship
Recipient: Shane Almeida

Prof. Allan L. Campbell Civil Engineering Award
Recipient: Katherine McCombs

Donald & Sandra Wood Scholarship
Recipient: Shane Almeida, Curtis Melo, & Melody Veldorale

Sean Duarte Scholarship
Recipient: Shane Almeida

John Foster Academic Excellence Award
Recipient: Eric Beaudry

Computer & Information Science

Dr.  Haiping Xu, Chairperson

Boleslaw Mikolajczak Memorial Scholarship Endowment
Recipient: Yahya Khan

Gerhard Neumann-L. Chang Scholarship
Recipient: Nathan LeBlanc

Howard, Dr. W. John Computer Science Scholarship
Recipient: Kyle Furtado

Regina Rheault Scholarship
Recipient: Jasmine Davidson

Brian Franconi Smith Memorial Prize
Recipient: Kyle Furtado

CIS Faculty Award
Recipient: Jade Cabral

CIS Graduate Faculty Award
Recipient: Richard Daniello, Tyler Pereira

CIS Graduate Research Award
Recipient: Chidera Biringa, Joshua Rumbut

CIS Departmental Service Award
Recipients: Elizabeth Blom, & Josue Rivera Valdez

Electrical & Computer Engineering

Dr. Antonio H. Costa, Chairperson

Professor Lester W. Cory Scholarship
Recipient: Baudelaire Joseph

Guimond Family Scholarship in Computer Engineering
Recipient: Christopher Gravelle

Mata Sugni Devi Scholarship
Recipient: Isabella Di Bona

Regina Rheault Scholarship
Recipient: Erika Caushi

Academic Excellence Award in Computer Engineering/Electrical Engineering
Recipients: David Lewis (Transfer Student), Julia Sorrentino (Transfer Student), & Joshua Steakelum

Academic Achievement Award in Computer Engineering/Electrical Engineering
Recipients: Alex Amorim, Jameson Brightman (Transfer Student), Dylan Tocci, Andrew Vigil (Transfer Student), & Jay Votta (Transfer Student)

ECE Departmental Service Award
Recipients: Matthew Bavelock, Timothy Chase, Melanie Luperon, Julia Sorrentino, & Joshua Steakelum

Mechanical Engineering

Dr. Wenzhen Huang, Chairperson

Ronald DiPippo Excellence in Thermodynamics Prize
Recipient: Nicholas Paternostro

John W. Hansberry, John Memorial Scholarship
Recipient: Griffin Wiencek

Catlow Family Scholarship
Recipient: Joseph Frattalone

Catlow Family Scholarship Agency
Recipient: Joseph Frattalone

Academic Excellence Award in Mechanical Engineering
Recipients: Matthew Grota, Taylor Lyford, & Nicholas Paternostro

MNE Departmental Service Award
Recipients: Ross Jacques

Physics

Dr. Jianyi Jay Wang, Chairperson

The John Dowd Scholarship
Recipient: Daniel Pierce

Prof. George Leung and Alumni Scholarship
Recipient: Jack McDonald

Robert A. Melendes Memorial Merit Scholarship
Recipients: Oliver Guijarro-Sines, & Jack McDonald

PHY Departmental Service Award
Recipients: Ian Gifford, & Mckenzie Ferrari

Outstanding Senior Award
Recipients: William Holman

bg

Visit us virtually

Visit us from anywhere, at any time.
Take a virtual tour of the UMass Dartmouth campus.